0542 223 8138
Faydalı Bilgiler
NEDEN KANAL TEMİZLİĞİ?

KANALİZASYONLAR NEDEN TEMİZLENMELİ?

Sağlıklı Bir Toplum Temiz Çevreden Geçer!

Neden Kanal Temizliği?

Kanal içerisinde zamanla biriken teressubat (katı atık), çoğunluğu 30 cm çapında yapılmış olan şehir içi alt yapısında periyodik olarak temizlenmediği taktirde kanalın dolmasına ve dolayısıyla tıkanmasına yol açar. Kanalların tıkanması gelişmiş bir şehirde asla görülmemesi gereken bir problemdir ve şehir insanının karşılaşmak istemediği bir durumdur. Dolayısıyla hızla gelişmekte olan ülkemizde de bu konuya çok önem verilmektedir. Kanallardaki pislik, herhangi bir sızıntı durumunda çevreye ve insan sağlığına da çok ciddi zararlar verdiği gibi, kanalın taşması durumunda etrafa yayılacak kötü kokular çok rahatsız edicidir.

Evsel ve fabrika atıklarının uzaklaştırılmasını sağlayan kanallar zaman zaman tıkanabilmektedir. Bu tıkanıklıkların tam yeri de özel görüntüleme cihazları ile kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Deneyimli servis ekipleri tarafından kullanılan bu cihazlar sayesinde kanal temizleme işleri kırmadan güvenli bir şekilde sonuçlanmaktadır. Kanal temizliğinin alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Tecrübesiz kişiler kanal temizliği yapmaya kalkarsa istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir. Kanal temizleme sırasında özellikle pis su atık borularında zehirleyici gaz birikebilir ve bu gaz bilinçsizce temizlik yapmaya çalışan kişileri öldürebilir. Bu nedenle bu işlerin donanımlı ekiplere yaptırılması son derece önemlidir.

Kanallar zamanla aşınabilir. Bu aşınmalar sonucunda çatlaklar meydana gelebilir. Bu çatlaklardan sızan pis sular da çevreye hastalık yayabilir. Kanal temizleme işi yapılmadığında bu tür sonuçların oluşması kaçınılmazdır. Bina içinde ve dışında meydana gelen kanal tıkanıklıkları ihmal edilmemeli, en kısa içinde çözüm üretilmelidir. Eski yöntemde kanal tıkanıklıklarının nedenini bulabilmek için uzun süreler gerekebiliyordu. Tıkanıklığın yerini bulabilmek için de kanal boyunca kazı yapmak gerekiyordu. Temizlik ise başlı başına bir külfetti. Oysa en son teknolojilerle üretilen cihazlar sayesinde hem tıkanıklıklar kolaylıkla bulunuyor hem de kanal temizliği çok daha kısa bir sürede güvenli olarak yapılabiliyor. Özel kimyasallar ve cihazlar kullanan uzman ekipler kanalların temizliğini çevreyi kirletmeden gerçekleştirmektedir.