0542 223 8138
Faydalı Bilgiler
FAYANSLAR NEDEN KABARIR?

FAYANSLAR NEDEN KABARIR?

Fayanslar ve Seramikler Neden Kabarır?

Fayans ve seramikler neden kabarır?

Fayans ve seramiklerde en çok görülen şişme, kabarma, yerinden atma sorunları farklı sebeplere bağlıdır. Bu sorunların büyük bir bölümü tadilat yapılan mekanda eski fayansların sökülmeden üzerine yenisinin yapıştırılması nedeni ile oluşur.

Zemin sağlamlaştırılmadan ve iyi astar atılmadan fayans ve seramik yapıştırılan yüzeylerde, kalitesiz yapıştırıcı kullanımlarında, yapıştırıcının kıvamının ayarlanmaması, derz boşluklarından fayansın altına su kaçması gibi durumlarda fayans ve seramikleriniz kabarır.

Fayans ve seramiklerinizi yenilerken eskilerinin kırılması ve yüzeyin temizlenerek sağlamlaştırılması ileride yaşanacak bu problemlerin kesin olarak önüne geçer.

 

 

Sebepler ve Çözümler

  • Ustamız fayansları döşenmeden önce duvarımızın döşemeye uygun bir şekilde olup olmadığını kontrol etmezse kabarma gibi sorunlar çıkabilir,
  • Kullanmış olduğumuz yapıştırıcımızın tarihi 1 yılı geçmiş ise kesinlikle kullanmamalıyız,
  • Duvar veya zeminimize yapıştırıcımızı sürerken kurutmamaya ve fazla bir alanı sürmeden sermamiğimizi uygulama bölgemize yapmalıyız,
  • Eğer kabaran bölge duvar ise su alıp almadığını kontrol etmeliyiz. Su alan duvar sıvanın ve dolayısı ile seramiğin kabarmasına sebep olur.
  • Alçıpan üzerine seramik veya fayans yapılırken kesinlikle bağdaştırıcı astar kullanınız veya kaliteli markaların alçıpan üzerine dayanıklı yapıştırıcısını malzemecinizden tedarik ediniz.
  • Döşenilen zeminin çok ıslak olmamasına dikkat ediniz.
  • Ucuz olsun diye kesinlikle bilinmeyen yapıştırıcıları kullanmayınız ve hangi zemine hangi yapıştırıcıyı kullanmanız gerektiğini malzemecinizden öğreniniz ve ustanızla fikir alışverişi yapınız.
  • Döşenilen zemin taban ise şap seramik döşemeye uygun olmayabilir. Şap dolaştıkca kum gibi dağılıyorsa ilk önce ıslatıp daha sonra temiz bir şekilde süpürülerek döşenmesine dikkat ediniz.